دوشنبه 28 مرداد 1398

استاندار گیلان تاکید کرد : ضرورت انتخاب درست موضوعات پژوهشی با رویکرد کاربردی/ شکل گیری ساختاری برای پیوند دانشگاهیان و پژوهشگران با مسائل توسعه ای استان

نسخه چاپی ایجاد : ‎1396/09/09 12:42 ویرایش : ‎1396/09/09 12:20 بازدید: 261

استاندار گیلان در هجدهمین جشنواره هفته پژوهش بر ضرورت انتخاب درست موضوعات پژوهش با رویکرد کاربردی تاکید کرد و از تشکیل ساختاری برای پیوند دانشگاهیان وو پژوهشگران با مسائل توسعه ای استان خبر داد و افزود: زمینه عملیاتی شدن کامل این مهم از هفته آینده اجرایی خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری در این آیین که به منظور تجلیل از پژوهشگران برتر استان در سالن غدیر استانداری برگزار شد برضرورت بهره‌گیری هر چه بهتر از پژوهش در مسیر توسعه و حل مشکلات استان تأکید کرد و افزود: برگزیدن پژوهش‌ها به صورت برنامه محور و انتخاب بهترین روش با بالاترین بازدهی در پژوهش ها از جمله اولویت ها این بخش به شمار می رود .

وی گفت :  چنانچه نگاه علمی،  به کمک سازمان های اجرایی آید موفق‌تر خواهیم بود .

دکتر سالاری با انتقاد از کم پرداخته شدن به مباحث علوم انسانی اظهار داشت: با پرداختن به حوزه علوم انسانی خواهیم توانست شیوه و روش‌ها را در حوزه حکم‌رانی درست تر تعریف کنیم.

وی سهم علوم انسانی را نیز در حوزه پژوهش بسیار کم‌رنگ دانست و افزود: انتظار داریم دانشگاهیان در مسائل بروکراسی و مرتبط با حوزه علوم انسانی و کلان، تحقیق و پژوهش کرده و راهکار ارائه دهند.

استاندار گیلان از تشکیل ساختاری برای پیوند دانشگاهیان وو پژوهشگران با مسائل توسعه ای استان خبر داد و افزود: زمینه عملیاتی شدن کامل این مهم از هفته آینده اجرایی خواهد شد.

دکتر سالاری به شکل گیری 48 کمیته تخصصی در راستای ساختار موجود و عمدتاً در ذیل شورای برنامه‌ریزی استان اشاره کرد و افزود: در این کمیته ها که با ترکیبی از مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط،  به همراه یک نفر از مجموعه دانشگاهیان و متخصصان با سابقه مطالعاتی در آن حوزه و همچنین بخش خصوصی حضور خواهند داشت ،  تصمیمات راهبردی اتخاذ و در نهایت سند راهبردی در آن بخش تهیه خواهد شد .

وی تشکیل این کمیته‌ها را نقطه پیوند خوبی برای نهایی کردن موضوعات پژوهشی با دستگاه های اجرایی عنوان کرد و افزود: آمادگی داریم ارتباط بین دستگاههای اجرای با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی را ایجاد کنیم.

استاندار گیلان با بیان این نکته که مفید پژوهش کنیم افزود: پژوهش‌هایی را که ارتباط مستقیم به استان دارد را انتخاب کنید .

وی برلزوم اتخاذ رویکرد کاربردی در پژوهش ها تأکید کرد و افزود: راهکارهای علمی و قابل اجرا در موضوعات ارائه دهیم.

وی بر ضرورت انتخاب درست موضوعات پژهشی تأکید کرد و افزود: چنانچه موضوعات پژوهشی را به درستی انتخاب کنید قطعاً این پژوهش ها برای دستگاه‌های اجرایی و مردم بی‌اثر نخواهد بود.

دکتر سالاری گفت: چنانچه پژوهشگر مشاهده کند که پژوهشش موجب افزایش بهره‌وری در حوزه اجرا گردیده،  برای آن مشوق بخش‌تر و انگیزه برای انجام کارهای دیگر و تحقیقات جدی‌تر با اعتبار بالاتر نیز فراهم خواهد شد.

دکتر سالاری برضرورت انتخاب درست موضوعات پژوهشی و مطالبه‌گری آن برای اجرا تأکید کرد و افزود: بجای انتخاب موضوعات گسترده که فهرست کردن آن نیز برای ما مشکل است می‌توان هر سال 1 تا 2 موضوع پژوهش اصلی را انتخاب و تحقیقات را در محدوده آن شکل داد.

وی خواستار کمک جامعه دانشگاهی در رفع مشکلات بدنه اجرایی شد و اظهار امیدواری کرد: انشاءا... بتوانیم از ظرفیت دانشگاهیان و پژوهشگران در جهت بهبود امور مردم، استفاده بهینه کنیم.

استاندار گیلان قابلیت تجاری‌سازی در ثبت اختراعات را بسیار مهم خواند و افزود: هر ثبت اختراعی به مفهوم آن نیست که حتماً قابلیت تجاری‌سازی و رقابت دارد.

وی گفت: ثبت اختراعی ارزش دارد که یک گام جلوتر از دستاوردهای آن عرصه بوده و کارکرد بهتر و متفاوت‌تر نسبت به گذشته را داشته و در بازار جواب دهد.

دکتر سالاری با اشاره به ثبت تعداد زیادی اختراع اظهار داشت: از دانشگاهیان و حوزه پژوهش انتظار دارم آن دسته از اختراعاتی که قابلیت تجاری‌سازی و کارکردهای واقعی را داشته تفکیک تا از دستاوردهای واقعی و مفید برای جامعه حمایت شود.

استاندار گیلان با اشاره برضرورت ساماندهی اعتبارات پژوهش اظهار داشت: جامعه دانشگاهیان، سهم تخصیصی هر دستگاه‌ را پیشنهاد کنند .

در پایان این مراسم استاندارر گیلان از 21 پژوهشگر برتر استان با اهداء لوح قدردانی کرد.

دولت و ملت همدلی و همزبانی